Hifonics ZSPL12DUAL
2 x 30 cm (12") SPL Dual Bassreflex System
Read more
ZSPL12DUAL Hifonics
Varför handla hos oss?
  • Snabba leveranser
  • Fraktfria alternativ från 1000kr*
  • Säker betalning
Beskrivning
Förhållandet mellan den inbyggda ZSPL12D2 bashögtalaren och ZEUS EXTREME-serien känns omedelbart igen genom det nästan identiska upphängningen, vilket tillåter subwoofern en maximal avvikelse på +/- 26 mm. Den högkvalitativakofiber dustcap antogs också, vilket ger membranet ytterligare stabilitet och vägledning. Den kraftfulla enheten med sin 64 mm dubbla talspole och den tunga 120 ounce dubbelmagneten möjliggör utmatning av upp till 2 400 watt musikeffekt på ZSPL12 Dual.
Med en musikkapacitet på upp till 1 200 watt ställer ZSPL12R-systemet höga krav på en förstärkare. Men om boxen tar emot denna prestation kommer leendena på lyssnarnas ansikten att finnas kvar länge. Kraftfull djupbas, som imponerar även vid extrema volymer, gläder varje basentusiast. Tack vare impedansen på 2+2 ohm kan boxen anslutas inte bara till rena monoblock, utan även till kraftfulla 2- eller 4-kanalsförstärkare.
1200 W/RMS, 2400 W/MUSIC, 3600 W/PEAK, 4+4 Ω
Dimensions: 90 x 38 x 48/38 cm
Specifikation
Storlek på baselement 2x12
Storlek på baselement 2x12"
Effekttålighet RMS 1200W
Effekttålighet MAX 3600W
Frekvensområde 30-300Hz
Impedans 2x4Ohm
Typ av baslåda Basreflex
Höjd 372mm
Bredd 900mm
Djup (nedre) 476mm
Djup (övre) 376mm
Vikt 42kg
Varför handla hos oss?
  • Snabba leveranser
  • Säker betalning
Frågor & Svar
Frågor om produkten?
Related products
Hifonics ZEUS ZRX12 D2 2x12" LOUD AS HELL låda
-29%
Hifonics MERCURY MR8DUAL
Hifonics MERCURY MR8DUAL
Hifonics TITAN TD250R
Hifonics TITAN TD250R
Hifonics ZRX8 D2 2x8" dBVox låda
-30%